ΣΧΟΛΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι στο Σχολείο μας τοποθετήθηκε Ψυχολόγος, η οποία θα βρίσκεται στο Σχολείο μας κάθε Τετάρτη 08:15 – 12:25 μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Ο σύγχρονος ρόλος του/της σχολικού ψυχολόγου είναι πολυδιάστατος και αφορά σε ποικίλους τομείς παροχής συμβουλευτικών υπηρεσιών. Οι σχολικοί ψυχολόγοι υποστηρίζουν με συστηματικό και επιστημονικά τεκμηριωμένο τρόπο τους μαθητές, συνεργάζονται με τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και όλη τη σχολική κοινότητα με στόχο τη βελτίωση της μαθησιακής πορείας, την προαγωγή της συναισθηματικής και κοινωνικής ανάπτυξης των μαθητών και τη δημιουργία ασφαλούς, υγιούς και υποστηρικτικού κλίματος, που ενισχύει τους δεσμούς ανάμεσα στο σχολείο, την οικογένεια και την κοινότητα.

Στο πλαίσιο του ωραρίου της θα παρέχει συμβουλευτική υποστήριξη στους μαθητές σε ατομική βάση κατόπιν σχετικού αιτήματος και με τη συγκατάθεση των γονέων / κηδεμόνων. Επίσης, θα πραγματοποιεί ομαδικά προγράμματα παρέμβασης σε επίπεδο πρόληψης στις τάξεις.

Τέλος, θα υπάρχει και η δυνατότητα πραγματοποίησης συναντήσεων με γονείς για ψυχολογική υποστήριξη σε θέματα οικογένειας, με γνώμονα την καλύτερη δυνατή κάλυψη των συναισθηματικών και εκπαιδευτικών αναγκών των μαθητών/τριών.

Οι συναντήσεις αυτές θα ορίζονται κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας στο τηλέφωνο του σχολείου (23920 41277).