2o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΠΑΝΟΜΗΣ

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Αγαπητοί γονείς,

Το θέμα της επιστολής έχει σχέση με την συνεργασία εκπαιδευτικών και γονέων και την ενημέρωσή σας για ό,τι αφορά το σχολείο και τους μαθητές/μαθήτριες.

Θεωρούμε ότι η συνεργασία  των γονέων με το σχολείο είναι βασικός παράγοντας για τη βελτίωση της σχολικής επίδοσης του παιδιού, της κοινωνικής του συμπεριφοράς και γενικότερα της κοινωνικο-συναισθηματικής του ανάπτυξης. Επίσης πιστεύουμε ότι η συνεργασία έχει σχέση με την αύξηση της αποτελεσματικότητας και την αναβάθμιση της ποιότητας της εκπαίδευσης, καθώς και με τη βελτίωση της γονικής συμπεριφοράς στο σπίτι.

Η καλή σχέση σχολείου-οικογένειας µπορεί να επιτευχθεί, αν διαµορφωθούν δίαυλοι επιτυχηµένης επικοινωνίας µεταξύ μας και επικρατήσει η ειλικρίνεια, η αμοιβαία εμπιστοσύνη και η απουσία επικριτικής διάθεσης.

Επιζητώντας λοιπόν την ενδυνάμωση των σχέσεων και την εποικοδομητική συνεργασία μεταξύ μας, σας διαβεβαιώνουμε ότι είμαστε πρόθυμοι να σας ακούσουμε και να συνεργαστούμε για οτιδήποτε σας απασχολεί σε σχέση με τα παιδιά σας.

Εκτός από τις μέρες ενημέρωσης (μια κάθε μήνα) από τους εκπαιδευτικούς μπορείτε για οτιδήποτε έκτακτο να ζητάτε τηλεφωνικά συνάντηση με τον/την εκπαιδευτικό. Επίσης ο διευθυντής δέχεται καθημερινά 08:30 – 09:30 (εκτός Παρασκευής) και τηλεφωνικά κάθε μέρα σε όλη τη διάρκεια του πρωινού κύκλου.

Επιπλέον μπορείτε να ενημερώνεστε για ανακοινώσεις ή να επικοινωνείτε μαζί μας μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου μας στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

2dim-epanom.thess.sch.gr .

Στην επιλογή Επικοινωνία της ιστοσελίδαςυπάρχει φόρμα επαφής, την οποία μπορείτε να συμπληρώσετε και να αναφερθείτε σ’αυτό που σας απασχολεί.

Τέλος μπορείτε να επικοινωνείτε στέλνοντας mail στο mail@2dim-epanom.sch.gr

Οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου